Faydalı Bilgiler

1835 yılında kurulan ABD merkezli FM Global (Factory Mutual Insurance Company), mülkiyet sigortası ve risk yönetimi çözümleri sunan uluslararası bir sigorta şirketidir. FM Approvals, FM Global’in şirketler için endüstriyel, ticari ürün ve servisleri sertifikalandıran birimidir. FM Approvals, üçüncü taraf test ve belgelendirme hizmetleri konusunda uluslararası bir liderdir. Mal hasarını önleme, ürün ve hizmetlerin ticari ve endüstriyel tesislerde kullanılmak üzere en yüksek kalite, teknik bütünlük ve performans standartlarına uygun olmasını sağlar. Bir ürün veya servis FM Approvals standartlarına uygunluk sağlarsa, ürüne “FM APPROVED” (FM Onaylı) markalaması yapılır. Şu ana kadar toplam 45.000 çeşit ürün ve sistem FM tarafından sertifikalandırılmıştır ve bu ürünler FM’ in resmi internet sitesi olan www.approvalguide.com’da FM Approval Guide içerisinde yayınlanmaktadır. FM’in de aynı NFPA gibi kendi standartları bulunmaktadır, bu standartlar her ne kadar birbiri ile benzerlik gösterse de FM standartları NFPA standartlarına göre daha zorlayıcıdır. Bu standartlara www.fmapprovals.com sitesinden ulaşılabilir.

FM 1319 Standardı Nedir?

FM 1319 yatay uçtan emişli santrifüj yangın pompaları için test ve onay koşullarını içermektedir. Bu standarttaki gereklilikler temel olarak ANSI Hidrolik Enstitüsü (HI) ve NFPA 20 standartlarını baz almaktadır.

Yangın pompaları ile alakalı olarak, sadece hidrolik kısma onay almak yetmez, pompa üreticisi olan firma, FM onaylı yangın pompasını aşağıdaki malzemelerle birlikte alıcısına teslim etmekle yükümlüdür.

  • FM Onaylı Yangın Pompası
  • NEMA-MG1 Ya Da IEC Standardında Elektrik Motoru (Servis Faktörü Maksimum 1.15 Olmak Üzere)
  • FM Onaylı Dizel Motor
  • FM Onaylı Elektrikli Yangın Pompası Kontrol Panosu
  • FM Onaylı Dizel Yangın Pompası Kontrol Panosu
  • FM Onaylı Gövde Rahatlatma Vanası (Elektrikli Pompalar İçin)
  • FM Onaylı Hava Atma Ventili
  • FM Onaylı Relief Vana ve Boşaltma Konisi (İhtiyaç Varsa)

FM, UL ve NFPA 20 ‘den farklı olarak elektrik motorlarında NEMA-MG1 standardı aramaz ve elektrik motorlarına FM onayı vermez. Aynı şekilde UL’den farklı olarak jokey pompa panoları için de bir onay aranmaz.