Faydalı Bilgiler

Bir pompanın içinde su olmaz ise çarkın daha hızlı dönmesi için bir direnç kalmaz bu da yatak milinin ve diğer bileşenlerin aşırı ısınmasına neden olur. Bu durum çarkın mil ile temas eden kısımlarında erime başlatarak çarkın mile yapışmasına ve milin hareket etmesine engel olabilir.  Bu nedenle kısa bir süre için bile olsa bir pompayı kuru çalıştırmamak ve çalıştırmadan önce mutlaka emiş yaptırılmış halde olması gerekir.

Mekanik salmastraların etrafındaki sıvı, koruma sağlayan bir film oluşturur.  Bu olmadan, sıcaklık yükselir ve salmastra yüzeyinde termal çatlaklar oluşur. Suyun varlığı hayati bir soğutucu olarak işlev görür bu nedenle su olmadığında çark sıcaklığı çok daha hızlı artar. 

Kuru çalışma esnasında, daha ağır çarklara sahip daha büyük pompalar küçük modellere göre daha hızlı deforme olurken paslanmaz çelik pompalar ise plastik pompalara göre daha dayanıklıdır.

ETNA pompaların kontrol panolarında alçak akım koruması mevcuttur, bu koruma ile susuz kalan pompa iş göremediğinde düşük akım çeker ve ilgili elektronik devre pompayı durdurur. ETNA pompalar ETNA akıllı kontrol panoları sayesinde kuru çalışmazlar.